Sori pojat

Jostain syystä suomalaisissa istuu syvällä käsitys, että pojat olisivat lähtökohtaisesti matemaattisesti lahjakkaimpia kuin tytöt. Seuraava yhtälö osoittaa, että lopputulos on sittenkin osatekijöidensä summa:

Tytöt pärjäävät poikia paremmin koulussa +

Naiset ovat koulutusmyönteisempiä kuin miehet =

Nuorten miesten työttömien joukko on suurempi kuin työttömien nuorten naisten joukko

Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna 20–24-vuotiaista miehistä oli työttömänä 19,9 prosenttia, naisista 13,6 prosenttia. Peruskoulun päättöarvosanat vaikuttavat pitkälle aikuisuuteen. 25-vuotiaina ilman peruskoulun jälkeistä tutkintoa jääneissä on paljon alle seiskan oppilaita.

Sori pojat. Ihan harmittaa teidän puolestanne. Saatte laiskanläksyksi asettaa tavoitteita. Korkeammalle.

 

  • Luotu .
  • Osumia: 1985

Liity jäseneksi!

Yhdistyksen jäsenistö koostuu alueen yrityksista sekä yhteisöistä. Jäseneksi voi liittyä helposti hakulomakkeella. Jäsenyyden hinta riippuu yrityksen koosta. Yhteisöjäsenille sekä yksityishenkilöille on omat hinnat.

Kehittyvä Hamina ry

Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.

Ota yhteyttä

Kehittyvä Hamina ry
Sanna Vapalahti, puheenjohtaja
kehittyvahamina(at)gmail.com

KeHa ry muualla verkossa

© Copyright 2022- Kehittyvä Hamina ry, Jaakko Leislahti Oy. Oikeudet muutoksiin pidätetään