Kunnon kansalainen

Suomessa kunnon kansalainen -käsite kulkee käsi kädessä työmarkkinakansalaisuuden kanssa; työtä tekevä kansalainen on kunnon kansalainen, kansallisuustausta  huomioimatta.

Kunnon kansalainen määritellään myös kansalaisoikeuksistaan nauttivana ja kansalaisvelvollisuuksistaan huolehtivana ja vastaavana henkilönä, joka ei tarkastele asioita vain omista lähtökohdistaan. Avoimuus ja kunnioitus kanssakulkijoita kohtaan ovat sekä kansalaisuuskasvatuksen että kansainvälisyyskasvatuksen ydintuntoja.

Hassuinta, helpointa tai haastavinta on, että kansalaiset itse luovat yhteisön, jossa elävät
– hyvän tai huonon.

Teksti: Pia Puheloinen

  • Luotu .
  • Osumia: 1676

Liity jäseneksi!

Yhdistyksen jäsenistö koostuu alueen yrityksista sekä yhteisöistä. Jäseneksi voi liittyä helposti hakulomakkeella. Jäsenyyden hinta riippuu yrityksen koosta. Yhteisöjäsenille sekä yksityishenkilöille on omat hinnat.

Kehittyvä Hamina ry

Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.

Ota yhteyttä

Kehittyvä Hamina ry
Sanna Vapalahti, puheenjohtaja
kehittyvahamina(at)gmail.com

KeHa ry muualla verkossa

© Copyright 2022- Kehittyvä Hamina ry, Jaakko Leislahti Oy. Oikeudet muutoksiin pidätetään